برای ثبت شرکت لیزینگ ابتدا باید بدانیم لیزینگ به چه معنی است. در لغت لیزینگ به معنای اجاره اعتباری بوده و به نوع بخصوصی از عمیلات مالی اطلاق می گردد. در حقیقت می توان گفت لیزینگ به معنای رشته فعالیت اعتباری می باشد که به صورت کامل تخصصی می باشد. لیزینگ فعالیتی است که به صورت کامل به روش های اجاره ای وابسته است و در آن قرارداد ها با موافقیت میان دو نفر و یا بیش تر صورت می گیرد

حال این افراد می توانند اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند که برای بهره برداری از عین یا منفعت کالای سرمایه ای یا مصرفی پایدار که توانایی اجاره دادن را داشته باشد، بسته می شود. در نتیجه می توان گفت روش لیزینگ گروهی از مبادلات اقتصادی حاوی خرید کردن، اجاره و در آخر، فروش می باشد. قرارداد مذکور، توافقی است که میان شرکت لیزینگ تحت عنوان مالک و شخص متقاضی و یا استفاده کننده از تسهیلات منعقد می شود.

بنا بر قرارداد لیزینگ، شخص اجاره دهنده کالای مورد نظر مستاجر را به وسیله منابع مالی خویش از افراد تولید کننده و یا فروشنده تامین کرده و کالای اجاره را به مدت زمان قرارداد و پس از انجام تسویه ها، تصاحب کرده و یا به اجاره دهنده برگشت می دهد. در صورتی که شخص مستاجر در آخر مدت زمان قرارداد متقاضی مالکیت مورد اجارهرا داشته باشد، موظف است مبلغی را در مرحله نخست دوره بر اساس استهلاک و عمر مفید مورد اجاره به منظور قیمت فروش یا باقیمانده و یا ارزش اقساطی مورد اجاره را که معین شده است را به شخص اجاره دهنده پرداخت نماید.

توجه داشته باشید که این در شرایطی است که شرکت های لیزینگ در ایران، ارزش اقساطی باقیمانده را در محاسبات برابر با صفر قرار می دهند.

به شرکت هایی اطلاق می شود که فعالیتشان در خصوص خرید اموال مورد درخواست مشتریان، واگذاری ارز افراد تولید کننده و یا فروشندگان به مشتری ها از روش هایی همچون اجاره و یا فروش قسطی، ارز تولید کنندگان و یا فروشندگان بنا کرده اند می باشد. این نوع شرکت ها در جهت آغاز فعالیت خود به اعطای مجوز از جانب بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیازمند هستند. ثبت شرکت لیزینگ در اداره ثبت مشروط بر اخذ مجوز تاسیس صادر شده از بانک مرکزی می باشد
مزایای ثبت شرکت لیزینگ

    صرفه جویی در بکارگیری منابع مالی مستاجران
    توانایی جایگزین کردن دارایی های جدید
    راحتی معامله در مقایسه با روشهای استقراض
    تطابق بهتر با شرایط و انتظار مستاجر

اساسنامه شرکت لیزینگ

با استناد به ماده ۶ قانون اساسی، افراد متقاضی ثبت شرکت، موظفند به همراه درخواست خود مدارک و اسناد مذکور را به بانک مرکزی ارائه دهند.
در اساسنامه شرکت لیزینیگ موارد زیر باید لحاظ شود.

– شرکت باید تعریف شود- توجه داشته باشید که این تعریف باید در چارچوب عملیات لیزینگ باشد و همچنین باید در قالب مفاد دستور العمل مذکور باشد.
– بیان صریح ضرورت رعایت مفاد قانون، تجارت، آیین نامه ها و دستور العمل های اجرایی مرتبط، دستورات بانک مرکزی و مابقی قوانین و مقررات مربوطه.
– ضرورت گرفتن موافقت قبلی از بانک مرکزی بازای هر نوع تغییر در اساسنامه شرکت.
– ضرورت داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته های مرتبط از جمله رشته های حسابداری، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی و …
– دارا بودن حداقل سه سال تجربه فعالیت برای مدیر عامل شرکت و درصد بیشتر اعضای هیات مدیره.
– ضرورت انتخاب مدیر عامل از بین افرادی که شایستگی تخصصی و فردی آن ها با توجه به قوانین بانک مرکزی فراهم شده باشد.
– متعهد بودن افراد مدیر نسبت به دگرگونی فعالیت متناسب با حدود معین شده برای حداقل سرمایه در ماده ۵ دستور العمل و وقفه فوری فعالیت های مرتبط با ارائه تسهیلات جدید در شرایط کاهش یافتن سرمایه شرکت به حداقل میزان سرمایه با توجه به ماده ۵ الف.
– برنامه عملیاتی شرکت.
– ارائه نام، مشخصات فردی و میزان سابقه فعالیت افراد مؤسس با قید درصد مشارکت هر کدام از آن ها در فراهم ساختن سرمایه شرکت.
– اساسنامه ثبت شده
– آگهی ثبت در روزنامه رسمی با آخرین تغییرات آن
– نام و مشخصات ، میزان تحصیلات ، سابقه فعالیت ، سمت های قبلی و گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیات عامل و مدیر عامل شرکت
– اجاره نامه یا سند مالکیت محل شرکت

بانک مرکزی بعد از جمع آوری مدارک مذکور، و اطمینان حاصل کردن از موافقیت آن ها با مقررات موضوع و کسب شایستگی مدیر عامل، نسبت به صدور مجوز ثبت شرکت لیزنیگ اقدامات لازم را انجام می دهد و یا اینکه پاسخ منفی خود را نسبت به تأسیس شرکت اعلام می دارد.

چنانچه بانک مرکزی، اساسنامه پیشنهادی ، برنامه عملیاتی و احراز سایر شرایط را تأیید نماید، به انجام اقدامات لازم به منظور صدور مجوز تاسیس می پردازد. مدت اعتبار مجوز اعطا شده از بانک مرکزی، به مدت شش ماه پس از تاریخ صدور می باشد. به استناد ماده ۹ این اساسنامه، در شرایط خاص، اعتبار مذکور بنا به تشخیص بانک مرکزی قابلیت تمدید شدن را دارا است.
انواع روش‏های لیزینگ

۱- ثبت شرکت لیزینگ عملیاتی
این روش، یکی از کهن ترین و ساده ترین نوع و روش عملیاتی می باشد که با توجه به آن، قرارداد با مستأجر تنها به قصد بهره برداری و بهره مندی از حق سود بردن کالا بسته می شود و در بازه زمانی پایانی قرارداد، مورد اجاره به طور کامل به موجر برگردانده می شود.
۲-ثبت شرکت لیزینگ سرمایه ‏ای
لیزینگ سرمایه‏ای و یا به تعبیری دیگر، لیزینگ اجاره اعتباری، با بستن اجاره به شرط تملیک نگاشته شده در قانون عملیات بانکی بدون ربا شباهت کامل داشته و یکی از مدرن ترین و پیشرفته ترین روش های لیزینگ، سرمایه یا اجاره ای است و این تنها وجه تمایز آن ها است، که به دلیل ماهیت آن امروزه از نظر پیش‏بینی امکان اجاره دادن توسط مستاجر ، عرصه وسیعی از مبادلات اعتباری را شامل می شود.


  • آخرین ویرایش:یکشنبه 11 شهریور 1397
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic